top of page
  • Zdjęcie autoraKrystian Propola

Podcast "PAN DOKTOR" w Feniks.fm

Zaktualizowano: 1 sty 2023

Około tydzień temu, w serwisie YouTube ukazał się kolejny odcinek podcastu "PAN DOKTOR". Była to dla mnie świetna okazja, aby powrócić po latach do studia Akademickiego Radia UR Feniks.fm. Jednocześnie, wspólnie z prowadzącymi, a także moim kolegą, mgrem Tomaszem Sumarą, mogliśmy porozmawiać na dość ciekawy temat - czy warto pisać doktorat?

Rozmowę przeprowadzili Maciej Nabożny oraz William Lecyk - studenci Instytutu Historii UR. Link do niej zamieszczam od razu tutaj:

Myślę, że każdy odbiorca tychże słów może spokojnie zajrzeć w link, a także dokonać subskrypcji całego kanału. Chłopaki robią naprawdę fajną robotę. Cały odcinek ma w tej chwili (noc z 20 na 21 grudnia 2022 r.) 537 wyświetleń.


W sumie nie ma chyba przypadku w tym, że rozmowa nt. pisania doktoratu pojawiła się w show prowadzonym przez studentów. W końcu to do nich należy odpowiedź na pytanie, czy wkrótce zdecydują się na pójście do zwykłej pracy, bądź też na poważniejsze wejście do świata nauki. Razem z Tomkiem, staraliśmy się udzielić na tyle obszernych wyjaśnień, by ta decyzja była możliwie jak najłatwiejsza (zwłaszcza dla młodych historyków). Niemniej jednak czas antenowy ma swoje wymogi, w związku z czym nie byliśmy w stanie powiedzieć o wszystkich aspektach doktoranckiego życia. Dodatkowo, o niektórych jego stronach człowiek musi przekonać się sam.


Wydaje mi się, że byłby to dość ciekawy temat na serię wpisów, które mogłyby uzupełnić te niedomówienia. Dużo mówi się o kwestiach, takich jak poziom nauczania, umasowienie studiów czy polska mentalność, jednak nie zawsze dostrzega się tego, że kij ma dwa końce, i że powszechne niezadowolenie z pracy jaką wykonujemy my jako badacze niekoniecznie musi być oceną słuszną. Nawet jeśli wpadki się zdarzają, a wiadomym jest, że błądzić jest rzeczą ludzką. Tak, wiem, że piszę dość mgliście i zagadkowo - pora, o jakiej przygotowuję niniejszy wpis, zobowiązuje. Możliwe jednak, że uda mi się kiedyś rozwinąć te myśli w sposób bardziej szczegółowy. Tymczasem w tej chwili zachęcam do zapoznania się z samą rozmową!

Comments


bottom of page